FKP0D012200C00KSSD
Manufacturer Part Number:
FKP0D012200C00KSSD
Manufacturer/Brand:
WIMA
Part of Description:
CAP FILM 2200PF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
2200 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.50mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.181" L x 0.118" W (4.60mm x 3.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V