FKP0C012200C00JSSD
Manufacturer Part Number:
FKP0C012200C00JSSD
Manufacturer/Brand:
WIMA
Part of Description:
FKP 02 2200 pF 63 VDC 5% Standar
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
2200 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.50mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.181" L x 0.118" W (4.60mm x 3.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V