UWP1A220MCL1GB
Manufacturer Part Number:
UWP1A220MCL1GB
Manufacturer/Brand:
Nichicon
Part of Description:
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Bi-Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
49.5 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
33 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V