UWP1C470MCL1GB
Manufacturer Part Number:
UWP1C470MCL1GB
Part of Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
112.5 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
75 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V