UWP1C100MCL1GB
Manufacturer Part Number:
UWP1C100MCL1GB
Part of Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
34.5 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
23 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V