PHH227MKP3780ME4
- Manufacturer Part Number:
- PHH227MKP3780ME4
- Manufacturer/Brand:
- KEMET
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY HYB 780UF 63V T/H
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- Automotive
- Capacitance :
- 780 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 145mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 1.445" (36.70mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.600" (15.24mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 125°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Can - Solder Lug
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Ripple Current @ High Frequency :
- 34.9 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 6.98 A @ 100 Hz
- Size / Dimension :
- 0.638" Dia (16.20mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Hybrid
- Voltage - Rated :
- 63 V