PHH225MKP3370QE4
- Manufacturer Part Number:
- PHH225MKP3370QE4
- Manufacturer/Brand:
- KEMET
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY HYB 370UF 63V T/H
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- Automotive
- Capacitance :
- 370 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 6.1mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 1.445" (36.70mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 3000 Hrs @ 125°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Ripple Current @ High Frequency :
- 39.5 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 7.9 A @ 100 Hz
- Size / Dimension :
- 0.638" Dia (16.20mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- -10%, +30%
- Type :
- Hybrid
- Voltage - Rated :
- 63 V