BJ30-BDT-P
Manufacturer Part Number:
BJ30-BDT-P
Manufacturer/Brand:
Autonics
Part of Description:
SENSOR BGS REFLECTIVE 30MM PNP
Stock Condition:
3
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Photoelectric, Industrial
Adjustment Type :
Adjustable
Cable Length :
78.74" (2m)
Connection Method :
Cable
Ingress Protection :
IEC IP65
Light Source :
Red (660nm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C (TA)
Output Configuration :
PNP - Open Collector, Light-ON\Dark-ON
Product Status :
Active
Response Time :
1.5ms
Sensing Distance :
0.394" ~ 1.181" (10mm ~ 30mm)
Sensing Method :
Reflective (BGS)
Voltage - Supply :
12V ~ 24V