P230-1FC25AR500K
Номер детали производителя:
P230-1FC25AR500K
Производитель/бренд:
TT Electronics / BI Technologies
Часть описания:
POT 500K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Производитель :
Категория продукта :
Поворотные потенциометры, реостаты
Actuator Diameter :
0.250" (6.35mm)
Actuator Length :
0.984" (25.00mm)
Actuator Type :
Flatted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
500k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
300°
Taper :
Logarithmic
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%