P160KN-0QD15B10K
- Номер детали производителя:
- P160KN-0QD15B10K
- Производитель/бренд:
- TT Electronics / BI Technologies
- Часть описания:
- POT 10K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
- Производитель :
- Категория продукта :
- Поворотные потенциометры, реостаты
- Actuator Diameter :
- 0.236" (6.00mm)
- Actuator Length :
- 0.591" (15.00mm)
- Actuator Type :
- Knurled and Slotted
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- M7 x 0.75
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.2W, 1/5W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 10k
- Resistive Material :
- Conductive Plastic
- Rotation :
- 300°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%