RC1117D33T
- Номер детали производителя:
- RC1117D33T
- Производитель/бренд:
- Fairchild Semiconductor
- Часть описания:
- IC REG LINEAR 1 OUTPUT BIPOLAR
- Производитель :
- Fairchild Semiconductor
- Категория продукта :
- Регуляторы напряжения - линейные
- Control Features :
- Current - Output :
- 1A
- Current - Quiescent (Iq) :
- 13 mA
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 125°C (TJ)
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Product Status :
- Active
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature, Short Circuit
- PSRR :
- 72dB (120Hz)
- Supplier Device Package :
- TO-252, (D-Pak)
- Voltage - Input (Max) :
- 7.5V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 3.3V
- Voltage Dropout (Max) :
- 1.2V @ 1A