RC1117M33
Номер детали производителя:
RC1117M33
Производитель/бренд:
Fairchild Semiconductor
Часть описания:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO263-3
Производитель :
Fairchild Semiconductor
Категория продукта :
Регуляторы напряжения - линейные
Control Features :
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
72dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-263-3
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 1A