FQA16N50-F109
Номер детали производителя:
FQA16N50-F109
Производитель/бренд:
Fairchild Semiconductor
Часть описания:
FQA16N50_F109 - Power Mosfet, N-
Производитель :
Fairchild Semiconductor
Категория продукта :
Одиночные полевые транзисторы, МОП-транзисторы
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
75 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3000 pF @ 25 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Dissipation (Max) :
200W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
320mOhm @ 8A, 10V
Supplier Device Package :
TO-3PN
Vgs (Max) :
±30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250µA