FQA10N60C
Номер детали производителя:
FQA10N60C
Производитель/бренд:
Fairchild Semiconductor
Часть описания:
MOSFET N-CH 600V 10A TO3P
Производитель :
Fairchild Semiconductor
Категория продукта :
Одиночные полевые транзисторы, МОП-транзисторы
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
57 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2040 pF @ 25 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Power Dissipation (Max) :
192W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
730mOhm @ 5A, 10V
Supplier Device Package :
TO-3P
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA