105K250CS6-FA
- Номер детали производителя:
- 105K250CS6-FA
- Производитель/бренд:
- Quantic™ Paktron
- Часть описания:
- CAPACITOR MLP 1.0UF 250V THRU-HO
- Производитель :
- Quantic™ Paktron
- Applications :
- EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
- Capacitance :
- 1 µF
- Dielectric Material :
- Polyester, Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 12 mOhms
- Features :
- Low ESR, High Temperature
- Height - Seated (Max) :
- 0.295" (7.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.591" (15.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 6-DIP
- Size / Dimension :
- 0.701" L x 0.441" W (17.80mm x 11.20mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 160V
- Voltage Rating - DC :
- 250V