IPB60R045P7ATMA1
Номер детали производителя:
IPB60R045P7ATMA1
Производитель/бренд:
Infineon Technologies
Часть описания:
MOSFET N-CH 600V 61A TO263-3-2
Производитель :
Infineon Technologies
Категория продукта :
Одиночные полевые транзисторы, МОП-транзисторы
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
61A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
90 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3891 pF @ 400 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power Dissipation (Max) :
201W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45mOhm @ 22.5A, 10V
Supplier Device Package :
PG-TO263-3-2
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1.08mA