PMN20ENAX
Номер детали производителя:
PMN20ENAX
Производитель/бренд:
Nexperia
Часть описания:
MOSFET N-CH 40V 6.2A 6TSOP
Состояние запаса:
45
Производитель :
Nexperia
Категория продукта :
Одиночные полевые транзисторы, МОП-транзисторы
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6.2A (Ta)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
17 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
582 pF @ 20 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
SC-74, SOT-457
Power Dissipation (Max) :
652mW (Ta), 7.5W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
23mOhm @ 6.2A, 10V
Supplier Device Package :
6-TSOP
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.7V @ 250µA