GLC12010
Manufacturer Part Number:
GLC12010
Manufacturer/Brand:
Sprague Goodman
Part of Description:
FIXED IND 12UH 17MA 2 OHM SMD
Manufacturer :
Sprague Goodman
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
17 mA
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
28MHz
Height - Seated (Max) :
0.094" (2.40mm)
Inductance :
12 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Non-Magnetic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
40 @ 5MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Supplier Device Package :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CAP TRIMMER 1.2-10PF 500V TH
    CAP TRIMMER 3-40PF 100V TH