GLC110-12G
Manufacturer Part Number:
GLC110-12G
Manufacturer/Brand:
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 12V 110W
Manufacturer :
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CE, CSA, TUV, UR
Current - Output 1 :
6.3 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
85%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 50°C
Power (Watts) :
110W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
7.00" L x 4.25" W x 1.30" H (177.8mm x 108.0mm x 33.0mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Output 2 :
Voltage - Output 3 :
Voltage - Output 4 :
Voltage - Output 5 :
Voltage - Output 6 :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT CHARGER DESKTOP 12V 2.5A
    BATT CHARGER DESKTOP 12V 600MA
    BATT CHARGER WALL MOUNT 6V 400MA
    BATT CHRGR WALL MOUNT 12V 300MA
    BATT CHARGER WALL MOUNT 6V 600MA
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
GLC110-12 SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands 5,934 AC/DC CONVERTER 12V 110W