PQ12-100-12-S
- Manufacturer Part Number:
- PQ12-100-12-S
- Manufacturer/Brand:
- Actuonix Motion Devices, Inc.
- Part of Description:
- PQ12-S MICRO LINEAR ACTUATOR
- Stock Condition:
- 25
- Manufacturer :
- Product Category :
- Electric Actuators/Cylinders
- Acceleration :
- Accuracy :
- ±0.10mm
- Approval Agency :
- Construction :
- Ball Screw
- Duty Cycle :
- 20%
- Features :
- Limit Switches
- Feedback Type :
- Gear Reduction Ratio :
- 100
- Ingress Protection :
- IP54 - Dust Protected, Water Resistant
- Load Force (Dynamic) :
- 11.24lbf (50.0N)
- Load Force (Static) :
- Motor Type :
- Brushed
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 50°C
- Product Status :
- Active
- Speed :
- 0.39 in/s (10.0 mm/s)
- Stroke Length :
- 0.787" (20.00mm)
- Termination Style :
- Wire Leads with Connector
- Type :
- Linear Actuator
- Voltage - Rated :
- 12VDC