PM13666S-1R0M
- Manufacturer Part Number:
- PM13666S-1R0M
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- FIXED IND 1UH 25A 14.4 MOHM SMD
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 25 A
- DC Resistance (DCR) :
- 14.4mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.232" (5.90mm)
- Inductance :
- 1 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Obsolete
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±20%