HPC 4012TF-6R8M
- Manufacturer Part Number:
- HPC 4012TF-6R8M
- Part of Description:
- 6.8 UH SHIELDED DRUM CORE, WIREW
- Current - Saturation (Isat) :
- 1.1A
- Current Rating (Amps) :
- 1.5 A
- DC Resistance (DCR) :
- 220mOhm Max
- Height - Seated (Max) :
- 0.047" (1.20mm)
- Inductance :
- 6.8 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- Tolerance :
- ±20%