IMC1008ER1R8J
- Manufacturer Part Number:
- IMC1008ER1R8J
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Dale
- Part of Description:
- FIXED IND 1.8UH 210MA 2.2OHM SMD
- Manufacturer :
- Vishay / Dale
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 210 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 2.2Ohm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 200MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.075" (1.90mm)
- Inductance :
- 1.8 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 7.96 MHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1008 (2520 Metric)
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- 20 @ 7.96MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- Supplier Device Package :
- 1008 (2520 Metric)
- Tolerance :
- ±5%