IMC1008ER2R2J
- Manufacturer Part Number:
- IMC1008ER2R2J
- Part of Description:
- FIXED IND 2.2UH 200MA 2.35OHM SM
- Current Rating (Amps) :
- 200 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 2.35Ohm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 160MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.075" (1.90mm)
- Inductance :
- 2.2 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 7.96 MHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Q @ Freq :
- 20 @ 7.96MHz
- Size / Dimension :
- 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- Tolerance :
- ±5%