AME1-24SBAZ
- Manufacturer Part Number:
- AME1-24SBAZ
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 24V 1W
- Stock Condition:
- 216
- Product Category :
- AC DC Converters
- Approval Agency :
- CE, cURus, FCC
- Current - Output (Max) :
- 42mA
- Efficiency :
- 55%
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 80°C
- Package / Case :
- 4-DIP Module
- Power (Watts) :
- 1 W
- Size / Dimension :
- 1.40" L x 0.92" W x 0.76" H (35.6mm x 23.3mm x 19.3mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 528 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 24V