AME1-24SJZ
- Manufacturer Part Number:
- AME1-24SJZ
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 24V 1W
- Product Category :
- AC DC Converters
- Approval Agency :
- CE, cULus, cURus
- Current - Output (Max) :
- 42mA
- Efficiency :
- 75%
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 4-DIP Module
- Power (Watts) :
- 1 W
- Size / Dimension :
- 1.33" L x 0.87" W x 0.71" H (33.7mm x 22.2mm x 18.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 120 ~ 305 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 24V