AME1-12SJZ-STD
- Manufacturer Part Number:
- AME1-12SJZ-STD
- Manufacturer/Brand:
- Aimtec
- Part of Description:
- AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 1W
- Stock Condition:
- 2
- Manufacturer :
- Aimtec
- Product Category :
- Industrial, DIN Rail Power Supplies
- AC Voltage - Input :
- 85 ~ 305 VAC
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cULus, cURus
- Current - Output (Max) :
- 83mA
- DC Voltage - Input (Max) :
- 430V
- DC Voltage - Input (Min) :
- 120V
- Efficiency :
- 73%
- Features :
- Input Type :
- AC or DC
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.24" L x 1.24" W x 2.99" H (31.5mm x 31.5mm x 75.9mm)
- Standard Number :
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 12V