R2E140-AL40-05
Manufacturer Part Number:
R2E140-AL40-05
Manufacturer/Brand:
ebm-papst Inc.
Part of Description:
MOTORIZED IMPELLER
Stock Condition:
3
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
Approval Agency :
CCC, CE, EAC
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Motorized Impellers
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP44
Noise :
Operating Temperature :
-13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)
Power (Watts) :
145W
Product Status :
Active
RPM :
1700 RPM
Size / Dimension :
Round - 140mm Dia
Static Pressure :
0.401 in H2O (100.0 Pa)
Termination :
4 Wire Leads with Splice Terminals
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
2.4 lbs (1.1 kg)
Width :
72.00mm