LCMB16-6-L
Manufacturer Part Number:
LCMB16-6-L
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 16MM #M6
Product Category :
Ring Connectors
Color :
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Copper
Length - Overall :
1.858" (47.20mm)
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
M6 Stud
Terminal Type :
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Termination :
Crimp
Thickness :
0.049" (1.24mm)
Width - Outer Edges :
0.512" (13.00mm)
Wire Gauge :
16mm²