LCMB150-16-X
- Manufacturer Part Number:
- LCMB150-16-X
- Part of Description:
- CONN TERM RECT RING 150MM #M16
- Product Category :
- Ring Connectors
- Color :
- Contact Finish :
- Tin
- Contact Material :
- Copper
- Length - Overall :
- 3.937" (100.00mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Stud/Tab Size :
- M16 Stud
- Terminal Type :
- Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
- Termination :
- Crimp
- Thickness :
- 0.169" (4.30mm)
- Width - Outer Edges :
- 1.201" (30.51mm)
- Wire Gauge :
- 150mm²