LCMB150-10-X
- Manufacturer Part Number:
- LCMB150-10-X
- Manufacturer/Brand:
- Panduit Corporation
- Part of Description:
- CONN TERM RECT RING 150MM #M10
- Manufacturer :
- Panduit Corporation
- Product Category :
- Ring Connectors
- Color :
- Contact Finish :
- Tin
- Contact Material :
- Copper
- Features :
- Insulation :
- Non-Insulated
- Length - Overall :
- 3.937" (100.00mm)
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Product Status :
- Obsolete
- Stud/Tab Size :
- M10 Stud
- Terminal Type :
- Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
- Termination :
- Crimp
- Thickness :
- 0.175" (4.45mm)
- Width - Outer Edges :
- 1.201" (30.51mm)
- Wire Gauge :
- 150mm²