AX01F030VAABR500
- Manufacturer Part Number:
- AX01F030VAABR500
- Manufacturer/Brand:
- JAE Electronics
- Part of Description:
- CONN FLOATING SIDE STR 30 POS
- Manufacturer :
- JAE Electronics
- Product Category :
- Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- Connector Type :
- Receptacle, Center Strip Contacts
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 4.00µin (0.100µm)
- Features :
- Board Guide, Solder Retention
- Height Above Board :
- 0.248" (6.30mm)
- Mated Stacking Heights :
- 8mm, 10mm, 18mm
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 30
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.025" (0.64mm)