TBPH-00-150-04-BK-LF
Manufacturer Part Number:
TBPH-00-150-04-BK-LF
Manufacturer/Brand:
Major League Electronics
Part of Description:
Terminal Blocks
Stock Condition:
106
Manufacturer :
Major League Electronics
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Black
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
Current - UL :
8 A
Features :
Header Orientation :
Vertical
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-33°C ~ 105°C
Pitch :
0.150" (3.81mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
4
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC :
Voltage - UL :
250 V
Wire Gauge or Range - AWG :
Wire Gauge or Range - mm² :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • HARTING
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 2.54MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5MM
  • METZ CONNECT
    SHROUDED HEADER, RIGHT ANGLE, PC
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 3.5MM