DD62M00000
Manufacturer Part Number:
DD62M00000
Manufacturer/Brand:
Positronic
Part of Description:
CONN D-SUB HD HOUSING PLUG 62POS
Stock Condition:
4
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Connector Style :
D-Sub, High Density
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Contact Type :
Signal
Features :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
62
Number of Rows :
3
Primary Material :
Product Status :
Active
Shell Finish Thickness :
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) High Density
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
  • Molex
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 8POS
  • HARTING
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 7POS
  • Molex
    CONN MICRO-D HOUSING PLUG 9POS