DB17W2P300A7HLF
Manufacturer Part Number:
DB17W2P300A7HLF
Manufacturer/Brand:
Amphenol Communications Solutions
Part of Description:
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Contact Type :
Signal and Power
Current Rating (Amps) :
Features :
Board Guide, Grounding Indents
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
17 (15 + 2 Power)
Number of Rows :
2
Primary Material :
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Termination :
Solder
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR BLADE PWR 20POS EDGE MT
    CONN RCPT BLADE PWR 36POS PCB