7C-2.048MBD-T
Manufacturer Part Number:
7C-2.048MBD-T
Manufacturer/Brand:
TXC Corporation
Part of Description:
XTAL OSC XO 2.0480MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
TXC Corporation
Product Category :
Oscillators
Absolute Pull Range (APR) :
Base Resonator :
Crystal
Current - Supply (Max) :
10mA
Frequency :
2.048 MHz
Frequency Stability :
±25ppm
Function :
Enable/Disable
Height - Seated (Max) :
0.055" (1.40mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output :
CMOS
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Spread Spectrum Bandwidth :
Type :
XO (Standard)
Voltage - Supply :
3.3V