LCQT-QFP0.5-40
Manufacturer Part Number:
LCQT-QFP0.5-40
Part of Description:
SOCKET ADAPTER MULT PKG TO 40QFP
Product Category :
Socket Adapters
Board Material :
FR4 Epoxy Glass
Contact Finish - Mating :
Contact Finish - Post :
Gold
Convert From (Adapter End) :
Multiple Packages
Convert To (Adapter End) :
QFP
Housing Material :
Polyester
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
40
Pitch - Mating :
0.020" (0.50mm)
Pitch - Post :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH
    CABLE 12POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 12POS .100 JUMPER 5 INCH