L117DAFRCA15S
Manufacturer Part Number:
L117DAFRCA15S
Manufacturer/Brand:
Amphenol Communications Solutions
Part of Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS IDC
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
15.0µin (0.38µm)
Contact Type :
Signal
Current Rating (Amps) :
5A
Features :
Feed Through, Strain Relief
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
15
Number of Rows :
2
Primary Material :
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Termination :
IDC, Ribbon Cable
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR BLADE PWR 20POS EDGE MT
    CONN RCPT BLADE PWR 36POS PCB