CA42A016M475BA
Manufacturer Part Number:
CA42A016M475BA
Manufacturer/Brand:
XiangJiang
Part of Description:
CAP TAN 4.7UF 20% 10V 2.5MM BULK
Manufacturer :
XiangJiang
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
Tolerance :
±20%
Type :
Epoxy Coated
Voltage - Rated :
16 V