CA420012R00KB14
- Manufacturer Part Number:
- CA420012R00KB14
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Dale
- Part of Description:
- RES 12 OHM 8W 10% AXIAL
- Manufacturer :
- Vishay / Dale
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 275°C
- Package / Case :
- Axial
- Power (Watts) :
- 8W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance :
- 12 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.140" Dia x 2.094" L (3.56mm x 53.19mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Temperature Coefficient :
- ±300ppm/°C
- Tolerance :
- ±10%