SV250K10BL1
Manufacturer Part Number:
SV250K10BL1
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
SV 250VRMS 10MM BULK L1
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
370 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
3.5 kA
Energy :
85J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
320 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A