424K400CC6G
Manufacturer Part Number:
424K400CC6G
Manufacturer/Brand:
Quantic™ Paktron
Part of Description:
Capacitor MLP .42uF 400V SMD
Manufacturer :
Quantic™ Paktron
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
DC-Link, DC Block; EMI Suppression
Capacitance :
0.42 µF
Dielectric Material :
Polymer, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23 mOhms
Features :
Low ESR, High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.320" (8.12mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
6-SMD, Gull Wing
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.461" L x 0.701" W (11.70mm x 17.80mm)
Termination :
Gull Wing
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
280V
Voltage Rating - DC :
400V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
424K400CC6 Quantic™ Paktron 6,024 Capacitor MLP .42uF 400V thru-ho