424K400CC6G-FA
Manufacturer Part Number:
424K400CC6G-FA
Part of Description:
Capacitor MLP .42uF 400V SMD
Capacitance :
0.42 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23 mOhms
Height - Seated (Max) :
0.320" (8.12mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
6-SMD, Gull Wing
Size / Dimension :
0.461" L x 0.701" W (11.70mm x 17.80mm)
Termination :
Gull Wing
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
280V
Voltage Rating - DC :
400V
Part Manufacturer Stock Description
424K400CC6 Quantic™ Paktron 6,024 Capacitor MLP .42uF 400V thru-ho