424K400RC6
Manufacturer Part Number:
424K400RC6
Part of Description:
Capacitor MLP .42uF 400V thru-ho
Stock Condition:
70
Capacitance :
0.42 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13 mOhms
Height - Seated (Max) :
0.440" (11.18mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.650" L x 0.291" W (16.50mm x 7.40mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
280V
Voltage Rating - DC :
400V
Part Manufacturer Stock Description
424K400CC6 Quantic™ Paktron 6,024 Capacitor MLP .42uF 400V thru-ho