475K100CS4G
Manufacturer Part Number:
475K100CS4G
Manufacturer/Brand:
Quantic™ Paktron
Part of Description:
MLP CAPACITOR 4.7UF 100V SMD
Stock Condition:
108
Manufacturer :
Quantic™ Paktron
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
4.7 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Features :
Low ESR, High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.248" (6.30mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6-SMD, Gull Wing
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.524" L x 0.500" W (13.30mm x 12.70mm)
Termination :
Gull Wing
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
80V
Voltage Rating - DC :
100V