475K100CS4G-FA
Manufacturer Part Number:
475K100CS4G-FA
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier Electronics
Part of Description:
CAP NETWORK 4.7UF 100V 6SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
4.7 µF
Dielectric Material :
Polymer, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.250" (6.35mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6-SMD, Gull Wing
Size / Dimension :
0.524" L x 0.500" W (13.30mm x 12.70mm)
Termination :
Gull Wing
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V