475KXM050M
Manufacturer Part Number:
475KXM050M
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35.27Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Impedance :
5.096 Ohms
Lead Spacing :
0.079" (2.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
32 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM