205K100CS4
Manufacturer Part Number:
205K100CS4
Manufacturer/Brand:
Quantic™ Paktron
Part of Description:
CAPACITOR MLP 1.0UF 100V THRU-HO
Manufacturer :
Quantic™ Paktron
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
2 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9 mOhms
Features :
Low ESR, High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.248" (6.30mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6-DIP
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.449" L x 0.500" W (11.40mm x 12.70mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
80V
Voltage Rating - DC :
100V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
205K100CS4 Cornell Dubilier Electronics 5,645 CAP NETWORK 2UF 100V 6DIP
205K100CS4-FA Cornell Dubilier Electronics 7,759 CAP ARRAY 2UF 100V 6DIP
205K100CS4-FA Quantic™ Paktron 6,189 CAPACITOR MLP 1.0UF 100V THRU-HO
205K100CS4G Cornell Dubilier Electronics 95 CAP ARRAY 2UF 100V 6SMD
205K100CS4G Quantic™ Paktron 100 CAPACITOR MLP 1.0UF 100V SMD
205K100CS4G-FA Cornell Dubilier Electronics 8,437 CAP ARRAY 2UF 100V 6SMD
205K100CS4G-FA Quantic™ Paktron 7,858 CAPACITOR MLP 1.0UF 100V SMD