205K100CS4-FA
Manufacturer Part Number:
205K100CS4-FA
Part of Description:
CAPACITOR MLP 1.0UF 100V THRU-HO
Capacitance :
2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9 mOhms
Height - Seated (Max) :
0.248" (6.30mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6-DIP
Size / Dimension :
0.449" L x 0.500" W (11.40mm x 12.70mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
80V
Voltage Rating - DC :
100V
Part Manufacturer Stock Description
205K100CS4 Cornell Dubilier Electronics 5,645 CAP NETWORK 2UF 100V 6DIP
205K100CS4 Quantic™ Paktron 5,651 CAPACITOR MLP 1.0UF 100V THRU-HO
205K100CS4-FA Cornell Dubilier Electronics 7,759 CAP ARRAY 2UF 100V 6DIP