224K250RA4-FA
- Manufacturer Part Number:
- 224K250RA4-FA
- Part of Description:
- CAPACITOR MLP 0.22UF 250V RADIAL
- Capacitance :
- 0.22 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 6 mOhms
- Height - Seated (Max) :
- 0.303" (7.70mm)
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 160V
- Voltage Rating - DC :
- 250V